Неділя про Закхея

Неділя про Закхея

Лука 19:1 — 10

 

В Ім'я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.

У сьогоднішньому Євангелії ми чули про Ісуса що проходив через Єрихон по дорозі до Єрусалиму. Якщо б ідея цього уривку була застосована у якійсь історії чи поемі то вона б не привернула нашу увагу. Але в Біблії кожне слово має своє значення і зв'язок. Я буду зосереджуватися на сьогоднішньому Євангелії і покажу вам глибше значення цього уривку з Біблії і як воно може служити нам за приклад.

Дозвольте мені швидко перейти через прочитаний уривок з Біблії. Ісус іде до міста Єрусалиму через місто Єрихон. Там був один чоловік званий Закхеєм, старший над митниками, і хотів побачити Ісуса. Але великий натовп людей обступив Ісуса і малий на зріст Закхей не зміг його побачити. Тоді Закхей вирішив вирішив побігти вперед і виліз на фігове дерево, щоб він міг бачити Ісуса. Коли Ісус наблизився до цього місця Він поглянув угору і сказав до Закхея: “Закхею, - зійди зараз додолу, бо сьогодні потрібно Мені бути в домі твоїм!” Митник з радістю прийняв Ісуса Христа у домі своїм. Але, ті що бачили це, почали нарікати “Він до грішного мужа в гостину зайшов”. Закхей встав і каже до Ісуса: “Господи, половину маєтку свого я віддам ось убогим, а коли кого скривдив був чим, - верну вчетверо.” Тоді Ісус каже: “Сьогодні на дім цей спасіння прийшло, бо й він син Авраамів. Син бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!”

Місто Єрихон є дуже древнє місто, засноване, приблизно 3000 років до Різдва Христового. Це є найнижче місце на Землі — 846 дюймів (258 м) нижче рівня моря. Саме ім'я Єрихон з Єврейської означає “ароматний, запашний”. У Старому Заповіті ми маємо багато довідок про місто Єрихон. У п'ятій книзі Мойсея про нього згадується як Обіцяна Земля. Пророк Ісус Навин (Єгошуя 6:26) пророкував про це місто після того як воно було зруйноване Ізраєльтянами і у Першій книзі царів (16:34) ми бачимо сповнення цього пророкування “За його днів Хіїл з Бет-Улу відбудував Єрихона, - на перворіднім своїм Авірамові він заклав його фундаменти, а на наймолодшім своїм Сегігові повставляв брами його, за словом Господа, що говорив через Ісуса, Навинового сина.”

Висота міста Єрусалиму відносно міста Єрихону є дуже високою — 2500 дюймів (760 м) над рівнем моря. Єрусалим — це Святе Місто.

Закхей — з єврейської означає “чистий”. Він був чистий по імені, але не чистий по ділах своїх. По цій причині він хотів побачити Ісуса.

Ісус “не прийшов кликати праведних, але грішників” (Матв. 9:13) “до покаяння” (Лука 5:32). Ісус кличе Закхея по імені, людину котру він не знав. Митник у цей час рахувався як найгірший грішник. Через це люди були здивовані коли вони побачили Ісуса, що йде до нього в гості. Що ми тут бачимо називається синергією, співпрацею, між божеством і людством, між Ісусом і Закхеєм. Ісус потребував Закхея - бо він знайшов загублену вівцю, а Закхей потребував Ісуса бо він знайшов Спасителя. Але це не є 50 на 50 співпраця, тому що Бог завжди готовий прийняти нас. Що вимагається від нас, грішників, це вірити у Нього і повернутися до Нього з справжнім, глибоким покаянням - як Закхей зробив.

Де саме, ми бачимо це глибоке покаяння? Ми бачимо це у його обіцянці: “Господи, половину маєтку свого я віддам ось убогим, а коли кого скривдив був чим, - верну вчетверо.” Ісус бачачи це справжнє покаяння каже: “Сьогодні на дім цей спасіння прийшло, бо й він син Авраамів. Син бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!” Син Авраамів означає що у Закхея віра як в Авраама.

“Син бо Людський прийшов, щоб знайти та спасти, що загинуло!” Ісус кличе себе Сином Людським, наголошуючи, що і він людина. З єврейської Син Людський означає Син смертних, або найслабший зі слабих. Ісус, Син Людський, іде до найнижчої частини землі, знаходить і відновлює загублене, Закхея.

Але як ця історія корисна для нас? Ми також, можемо вилізти на дерево щоб побачити Ісуса, Нашого Спасителя. Ми можемо прийти до нашої прекрасної церкви і підготуватися до святої сповіді з глибоким покаянням, а саме з бажанням змінити наше життя, зупинити гріховні діла. А потім ми ідемо до святого Причастя щоб почути слова Ісуса Христа: “Сьогодні на дім цей спасіння прийшло” - на наше серце. Ми приймаємо святе Тіло і Кров Ісуса Христа з вірою Авраама, з вірою Закхея, як спасіння нашої душі.

Хай сьогоднішнє Євангельське читання пом'якшить наші серця, щоб побачити наші гріхи і бажання побачити Ісуса, бажання змінити наше життя, щоб і ми могли приєднатися до Ісуса Христа, Нашого Спасителя, і разом подорожували від найнижчої частини землі до найвищої вершини, Єрусалиму, Святого Міста. Амінь.

о.Іван Синевський

Парафія Св. Івана Хрестителя

Джонсон Сіті, Нью-Йорк

Share This:< Previous
You might also like:

Strategic Plan

image
Prayer Books
image
Calendar 2021
image
Prayer Book

  

Recent Galleries

Mailing Address
Ukrainian Orthodox Church of the USA
P.O. Box 495
South Bound Brook, NJ 08880

Offices:
Ukrainian Orthodox Church of the USA
Metropolia Center
135 Davidson Avenue
Somerset, NJ 08873